menü

Menü

Menü, bir yemek listesidir. Mutfağın ürün çeşitleri ve servis edilmesi düşünülen yemeklerin listesini anlatmak için kullanılmaktadır. Restaurant menüleri işletmelerin müşterilerine ürünlerini sunacağı mini vitrinlerdir. Menü tasarımı ve baskısı, söz konusu restaurant, cafe, bar ve gıda hizmeti veren kurumlar için önemlidir. Menü her restoranın sahip olması gereken ve imaj açısından oldukça önem arz eden bir üründür. Restoranların müşterilerine sunabileceği yemeklerin, içeceklerin ve fiyatlarının listelendiği baskı ürünüdür. Müşteriler bir restoran ve kafe gibi bir yeme-içme mekanına geldiklerinde ilk olarak menüyü görmeyi beklerler ve müşterilere sunulan bu menü, müşterinin memnuniyetinde neredeyse yemekler ve içecekler kadar önemlidir.

Menüler, fiks, alakart, tabldot veya seçmeli olabilmektedir. Fiks menü ifadesi, servis edilecek yemeklerin listede belirtilenler olduğu seçme şansı olmadığı durumları anlatmak için kullanılmaktadır. Fiks menü genellikle yemek listesi sabit ve fiyatı belirli restoranlarda kullanılmaktadır. Alakart menü, listede belirtilen yemeklerden istenilen seçilebildiği durumu ifade eder. Tabldot ise genellikle kamu kuruluşlarında sunulan üç, en fazla dört kapla sınırlı menüleri anlatmak için kullanılmaktadır. Menü baskının pek çok çeşidi vardır ve aralarında yapılacak olan seçim menünün genişliği ve mekanın tasarımsal tercihine göre yapılmaktadır. Örneğin, restoranda sunulan yemek çeşit sayısı az ise tek sayfa foreks üzerine kuşe baskı en uygun menü baskı çözümü olacaktır. Menü baskı. Diğer taraftan daha geniş menülerde sayfa sayısının arttığı menü seçeneklerine yönelmekte fayda vardır.

Menü, yemek yemek veya isteyenlerin cafe, restoranlar gibi yerlerde ilk olarak bakılan bir matbaa ürünüdür. Bu nedenle tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır:

  • Tasarımdaki renk seçimlerini yaparken menü ile mekanın bütünlük sağlamasına özen gösterilmelidir. Restaurant menüleri, markanın kurumsal yapısına (renkler, dekorlar, çizgiler) uygun olmalıdır. Şık aynı zamanda sade, göz yormayan, bilgilendirici bir tasarıma sahip olmalıdır.
  • Menüde kullanılacak ürün fotoğrafları menü için özel çekilmiş ve profesyonel kalitede olmalıdır. Menülerde asla hazır, stok veya çalıntı görseller kullanılmamalıdır. Hazır görsel kullanmak kurum imajına zarar verecektir.
  • Menü tasarımının baskıya uygun olacak şekilde hazırlanması gerekir. Menü boyutlarını önceden belirleyip tasarım ölçülerini ona uygun şekilde hazırlamak gerekir.
  • Tasarımda kullanılacak logo ve yemek fotoğrafları gibi görselleri yüksek çözünürlüklü olarak kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde baskıda kötü çıkan görseller menünün de kalitesiz ve özensiz algılanmasına neden olacaktır.
  • Menü tasarımını yaparken iletişim bilgileri, sosyal medya hesapları gibi ek bilgilere de yer verilebilmektedir. Böylece gelen müşterilere, ulaşabilme veya sosyal medyadan takip edebilme imkanı sunulmaktadır.. Günümüzde sadece kişiler değil kurumlarda sosyal medya hesapları kullanmaktadır. Reklam amacı güden sosyal medya araçlarının bilgileri de menülere eklenirse takip sayısı artarak daha büyük bir reklam kitlesi oluşturulabilmektedir.

 

 

Restaurant Menü Baskıda Maliyeti Etkileyen Unsurlar

Basılan menü adedi

Menü baskının ölçüsü

Menü üretiminde kullanılacak kâğıt türü

Kullanılan kâğıt gramajı

Renk Seçeneği (Tek renk\ dört renk)

Baskı sonrası ekstra işçilikler maliyeti değiştiren unsurlardır. menü baskı

 

Dijital Baskı Fiyatları

UV Baskı Fiyatları

Işıklı/Işıksız Tabela Fiyatları

Display Fiyatları

Matbaa / Promosyon Fiyatları

Tomak A.Ş.

Etiketler

dijital baskı fiyatları, folyo baskı fiyatları, cephe giydirme fiyatlar, araç giydirme fiyatları, display ürünler fiyatları, böylece tabela fiyatları, roll up fiyatları, en uygun dijital baskı, istanbul baskı, çekmeköy dijital baskı, çekmeköy reklam, uv baskı, cama baskı, taşa baskı, keçeye baskı, kompozit tabela, dekota baskı, araba kaplama, reklam ürünleri, reklam malzemeleri, promosyon ürünleri, baskılı kalem, baskılı bardak, hediyelik ürünler, kişiye özel hediyeler, tanıtım ürünleri, tanıtım fiyatları, promosyon fiyatları, baskılı kalem fiyatları, matbaa ürünleri, matbaa fiyatları, en uygun matbaa, en uygun dijital baskı firmaları, dijital baskı firması, çekmeköy en ucuz dijital baskı, istanbul en ucuz dijital baskı, afişçi, bilbord, billboard, pankart, Seçim aracı giydirme, broşür, en ucuz kartvizit, vinil branda, branda, mesh, örümcek stand, fuar alanı, fuar ürünleri, fuaye, one way vision baskı